Treyler, Dorse ve Araç Kasa İmalatında Kullanılan Kontrplak Çeşitleri

Kontrplak birçok alanda kullanılan ahşap ürünlerdir. Treyler ve dorse imalatında büyük öneme sahip olan kontrplaklar, kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip oluyor. Kontrplak ağaç tabakalarının yüksek basınç altında özel tutkallarla birleştirilmesi ile hazırlanıyor. Treyler ve dorse imalatında, yan cidar ve zemin kaplamalarında, konteyner zeminlerinde yüksek aşınma dayanımı, uygulanan dış kaynaklı güçlere dayanımı ve suya dayanımlı olması nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. 

Wiremesh & Tex (Tırtıklı Yüzey) Kontrplak Kullanım Alanları 

Treyler ve dorse imalatında rahatlıkla kullanılabilen tırtıklı kontrplak ürünleri huş ağacı soyma kaplamalarının özel kurutma işlemini takiben, özel tutkallarla yapıştırılıp ve yüksek basınçlı sıcak preslerde preslenmesi ile elde edilen kontrplaklar yüzey ve kenar kalibrasyonu sonrasında fenolik reçineli yüksek aşınma direncine sahip kağıtlarla kaplanması ile elde edilmektedir. Üst yüzet tırtıklı (W), alt yüzey ise parlak kaygan (F) bir yüzeye sahiptir. Kaplanan Fenolik reçine emdirilmiş kraft kağıtlar birçok kimyasal madde ve aşınmaya sebep olabilecek dış etkenlere karşı en üstün direnci sağlamaktadır. Özellikleri arasında, kayma önleyici, yüksek aşınma direnci, suya ve dış hava şartlarına karşı dayanıklılık yer alıyor. Tırtıklı kontrplak ürünleri kullanım alanları şunlardır.

 • Treyler ve dorse tabanı,
 • Karavan, özel araç zeminleri 
 • Platform, sahne, dış mekan sergi alanları zemin kaplaması,
 • Kayma mukavemeti yüksek olması istenen diğer zeminler,

Treyler ve dorse zeminleri için en uygun kontrplak ürünüdür ve hem kaymayı önler hem de dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır.

Treyler ve Karoser Sanayinde Filmsiz Kontrplak Neden Tercih Edilir?

Treyler ve karoser imalatında tercih edilen kontrplak çeşitleri arasında, filmsiz kontrplak ürünleri de yer alıyor. Filmsiz kontrplak ürünleri, tırlarda, zemin ve yan çeper kaplama ürünü olarak tercih ediliyor. Kullanım alanlarında kontrplak üzerine epoksi kaplama gibi özel yüzey işlemleri yapılacaksa, filmsiz kontrplak tercih edilmektedir. Yüzeyler masif doğal kaplama olduğundan dolayı yüzeye yapılacak özel kaplamalarda çok daha iyi yapışma direnci sağlamaktadır. 

Kontrplak Treyler Taban Tahtası Nedir?

Kontrplak treyler taban tahtası, 18-21-24-30 mm kalınlığında, bir yüzü Tırtıklı(W), diğer yüzü parlak (F) film kaplı huş kontrplak ürünleridir. Dorse ve treyler için özel olarak üretilir. Kontrplak treyler taban tahtası, tüm hava koşullarına karşı yüksek dayanıklılık gösterir.

Kontrplak Treyler Taban Tahtası Özellikleri Nelerdir?

Treyler, dorse ve karoser zemin kaplama işlemlerinde kullanılan plywood kontrplak ürünleri üstün özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Ürün özellikleri şunlardır.

 • Huş ağacı soyma kaplamalarından üretilmiştir, özel tutkal yapısı sayesinde katmanlarda açma yapmaz,
 • Genel olarak 1250x2500 mm ebatlarında olmakla birlikte bir çok özel ebatta üretilebilmektedir.
 • Genel olarak kalınlığı 18-21-24-30 mm, bunun yanında bir çok özel kalınlıkta imal edilebilmektedir.
 • İki yüzüde yüksek dayanımlı Fenolik reçine emdirilmiş Kraft kağıttan elde edilmiş özel film kaplanmıştır,
 • Nem ve suya karşı direnci çok yüksek, marin (su kontrası) özelliklidir,
 • Tüm ekstrem hava şartlarına karşı dayanıklıdır, 
 • Yüksek taşıma kapasitesine sahip olmaları,
 • Yüzeylerin tırtıklı yapısı hareket halinde yüklerin sabit kalmasına olanak sağlar. 

Kontrplak zemin kaplama ürünlerinin özellikleri tüm kullanım alanlarında rahatlıkla kullanılabileceğini gösteriyor.