Kontrplak Filmsiz

Kontrplak Filmli

Heksa – Tex Wiremesh Plywood / Petek – Tırtıklı Kontrplak


Riga Tex – Wiremesh Tırtıklı Kontrplak

Treyler ve Araç Kasa İmalatı

Riga Heksa - Petek Kontrplak

Treyler ve Araç Kasa İmalatı

Paged Wiremesh – Tırtıklı Kontrplak

Treyler ve Araç Kasa İmalatı

Kontra Heksa -Petek Kontrplak

Treyler ve Araç Kasa İmalatı

Özel Kontrplak

Ekolojik Marin Kontrplak

Huş Kontrplak

KONTRPLAK MODELLERİ ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARI

KONTRPLAK NEDİR?

Kontrplak birbirine tutkalla yapıştırılmış, ahşap kaplama katmanlarının birleştirilmesiyle meydana gelen plaklardır. Plakların her birinin kalınlığı 0,2 – 3,2 mm arasında değişmektedir. Plaklar birleştirilirken daha sağlam olacağından dolayı damar yönlerinin birine dikey olacak şekilde ayarlanmaktadır. Çapraz damar yapısı kullanıldığı zaman, kenarlarından çivilendiğinde ayrılmaya karşı direnç gösterir, genleşme ve büzülmeyi en aza indirir ve stabilitesini artırır. Çekirdek katmanlar da kontrplak gücü için çok önemlidir. Bu katmanlar, baskının en yüksek olduğu dış katmanlar arasındaki ayrımı arttırmaktadır. Bu durum bükülmeye karşı önemli derecede etki göstermektedir. Renk bağlamında kaplama ahşabından daha koyu olan kontrplak suya ve rutubete karşı dayanıklılığı ile bilinmektedir.

KONTRPLAK KULLANIM ALANLARI

  • Kontrplak, birçok kişi tarafından çok beğenilmektedir çünkü çeşitli kullanımlara uygundur. Başlıca kullanım alanları:
  • İnşaat
  • Mobilya yapımı
  • İnşaat malzemeleri
  • Otomotiv
  • Binaların iç dekorasyonu
  • İnşaat ve denizcilik sektöründe yüzey kaplama
  • Teknelerin iç dizaynının yapılmasında
  • Araba yapımında
  • Ambalajlama 

Kontrplak ayrıca mobilya takımları, dolaplar ve masalar için de kullanılır. Suya dayanıklılığı sayesinde bahçe yapımında ve denizcilik dahil olmak üzere inşaattan tasarıma kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
 

KONTRPLAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kontrplak alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında katman sayısı ve katmanlarda kullanılan ağaç cinsi gelmektedir. Hangi ağaç cinsi ile başlanmışsa eklenecek tüm katmanları aynı ağaç cinsinden olmasına dikkat edilmelidir. Farklı ağaç cinsinin kullanılması durumunda sorun yaşanmaktadır. Kontrplağın dayanıklılığı artacağından dolayı katman sayısının fazla olması daha iyi olacaktır. Kontrplak yüzey kalitesi düzgün ve A kalitede olmalı, çatlak olmamalıdır. Kenar boşlukları olmamasına dikkat edilmeli ve iç katman kalınlıkları eşit olmalıdır. 

KONTRPLAK ÇEŞİTLERİ

Hem iç hem de dış mekanlarda yapı malzemesi olarak birçok alanda kullanılan kontrplak çeşitleri bulunmaktadır. Huş kontrplak, esnek kontrplak, kavak kontrplak ve su kontrası (marin kontrplak) gibi çeşitleri bulunmaktadır. 

Huş kontrplak, huş ağaç türünden kesilen plaklardan oluşmaktadır. Kontrplak ürünlerinde standart ürün olarak yer almaktadır. Fiyat, görünüm ve dayanıklılık konularında ön plana çıkmaktadır.

Esnek kontrplak, sert olmayan ağaçlardan yapılan bir kontrplak türüdür. Kolayca şekil almasından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle ahşap tasarlanırken sıklıkla kullanılan esnek kontrplak, kolayca bükülüp bükülebildiğinden tasarımı kolaydır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Kavak kontrplak maksimum nem direncine ve dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılığı ve zor bükülmesi ile tanınan kavak kontrplak, dünyanın en prestijli kontrplak yüzeylerinden biridir ve mobilya imalatında yaygın olarak kullanılır. Dayanıklılığın diğer kontrplak çeşitlerine göre daha iyi olduğu için kavak kontrplak fiyatları diğer kontraplak fiyatlarına göre daha pahalı olabilmektedir.

Su kontrplak (marin kontrplak), kontrplak endüstrisindeki en yüksek dereceli kontrplak statüsündedir. Marin kontrplak, suya karşı dayanıklı olduğu için en çok tekne yapım endüstrisinde kullanılmaktadır.

KONTRPLAK FİYATLARI

Ölçü, boyut, kalınlık, katman gibi detaylar kontrplak fiyatlarını değiştirmektedir. Kontraplağın kalınlığı kullanılan katmana göre değişiklik göstermektedir. Daha fazla ahşap plaka ile yapılması durumunda, ürünün kalınlığı ve sağlamlığı artacak fakat kontrplak fiyatları değişiklik gösterecektir. Kullanılan ağaç türü, çeşit ve sağlamlık açısından değişimler de fiyatta değişiklik gösterebilir. Ucuz kontrplak fiyatları ve daha birçok yapı malzemesini bünyesinde barındıran Baba Yapı sizlere en kaliteli yapı malzemelerini sunuyor.

KONTRPLAK ÖLÇÜLERİ

Kontrplağın ölçüleri 2,50×1,25 metre, 1,25×2,25 ve 2,20×1,70 metre olarak standart şeklindedir fakat özel boyutlarda üretimi mümkündür. Kontrplak kalınlıkları ise standart olarak 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 15, 18, 20, 25 ve 30 mm olarak belirtebiliriz.