Oyuncak İmalatında Kontrplak Kullanımı

Oyuncaklar ile oynamak her çocuğunun hatta günümüz de yetişkinlerin bile elinden düşürmediği ve bazen kendimizi kaptırarak saatlerimizi geçirdiğimiz en güzel aktive zamanlarından birisidir. Çocuklarımıza oyuncak alırken özellikle tabi ki de en çok dikkat ettiğimiz şey oyuncağın yapıldığı malzemelerdir. Özellikle sertifikasız oyuncaklara çok daha dikkat etmekteyiz.

Oyuncak İmalatında Kullanılan Ağaç Türleri Nelerdir?

Birbirinden çeşitli ahşap oyuncakların yapımında kullanılan ağaç türleri elbette birbirinden farklıdır. Bu sebep ile kullanılan ağaçlar Kayın, huş, kavak, ıhlamur, ceviz. Akça ağaç gibi çeşitlerinden ahşap oyuncaklar üretilebilmektedir. Burada dikkat edilen en önemli özellik ağaçların aşırı ekstraktif madde barındırmaması. 

Oyuncak Yapımında Kullanılan Kontrplağın Üretildiği Ağaç Türü Neden Önemli

Ağacın oyuncak yapımına uygun olması ve kontrplak haline getirilebilir olması son derece önemlidir. Ahşap tren, araba, kule yapım malzemeleri, eklemeli oyuncaklar gibi pek çok çeşitli oyuncağın yapıldığı ahşap kontrplaklar sayesinde çocuğunuz güvenli bir şekilde oyuncaklarla oynayabilecektir. Burada stabilizasyonu yüksek ağaç türleri tercih edilmelidir. 

Oyuncak Yapımında Kullanılan Kontrplağın Önemi

Oyuncak yapımı esnasında elbette ki ağaç elbette ham hali ile kullanılmayacağından ağacın işlenerek kontrplak haline getirilerek kullanılması çok daha kolay ve sağlıklıdır. Özellikle oyuncak imalatında huş kontrplak kullanımı ürünün yumuşak yapısı sebebiyle ahşap ürün imalatında çok tercih edilmektedir. Ayrıca Baba Yapı’ya özgün olan Ecological sertifikalı kontrplaklar tamamen doğal olmakla beraber, kontrplak ürünleri içerisinde en dayanıklısı olarak ön plana çıkmaktadır. 

Ahşap Oyuncaklarda Huş Kontrplak Tercihi

Huş; Betula familyasının, Betula cinsinden ağaç olduğu için, yumuşak yapısı ve açık tonları sebebiyle en çok tercih edilen ağaç türlerinden biri olması, ayrıca ülkemizde ve dünya genelinde yaygın bir ağaç türü olması sebebiyle, yetiştirilme kolaylığı sayesinde, ahşap ürün yapımında tercih edilmektedir. Huş tomrukları soyma kaplama üretimi konusunda da dünyadaki en verimli ağaç türlerinden biridir. Ayrıca huş soyma kaplamaların yapıştırılmasında kullanılan tutkalın da tercihi önemli bir etmen oluşturmaktadır. Tutkalda aranılan ana faktör E1 yada E0 belgeli olmasıdır. Riga Ecological tamamen doğal yapıda olan, ağaç liflerinin bağlayıcısı doğal ligninden üretilmiştir. 

Baba Yapı Riga ürünleri Ecological tutkal ile üretilmektedir. 

Ahşap oyuncak yapımında dikkat edilecek en önemli özelliklerden olan ağaç türü ve işlenebilir olma özelliği sayesinde hobi amaçlı oyuncaklar alan kişiler ve çocuklarımız güvenli, sağlıklı bir ürün ile gönül rahatlığı ile oynayabileceklerdir.