Tiny House’larda Kullanılan Kontrplak Duvarların Sade Güzelliği


Tiny House’ların popülaritesinin artması ile birlikte, maliyet avantajı, hafifliği ve işlevsel çözümleri ile “kontrplak” tasarımın en önemli unsuru haline geliyor.

Hatırlayalım; kontrplak, eklenmiş birkaç ince ahşap kaplama katmanından yapılmış, mühendislik ürünü ahşap esaslı bir malzemedir. Farklı kontrplak türlerini oluşturmak iзin farklı kalınlıklarda birbirine yapıştırılırlar. Kontrplak, çok güçlüdür ve büzülmeye ve bükülmeye karşı da çok dayanıklıdır.

Tiny House’un en önemli yönlerinden biri hareketliliğidir, bu yüzden şık bir dekorasyona sahip olurken hafif olması da çok önemlidir. Tiny House’ların popülaritesinin artması ile birlikte, maliyet avantajı,  hafifliği ve işlevsel çözümleri ile “kontrplak” tasarımın en önemli unsuru haline gelmektedir.  

Kontrplak Laminat Paneller, bir süredir Tiny House endüstrisi için çok popüler bir seçim olmaktadır. Maliyet etkinliği, hafiflik ve benzersiz görsel yeteneklerin birleşimiyle Tiny House yapımında en iyi çözümleri sunar. Kontrplak Laminat Paneller iki yüzü yüksek basınçlı Laminat ile kaplanmış istenilen renkte üretilebilen bir kontrplak çeşidir.

Tiny House’larda duvar, tavan kaplaması ve iç dekorasyon için en iyi kontrplak ürünü kavak ve huş ağacı BB kalitedeki yüzeyli ürünleri tercih edilmektedir. Islak hacimlerde ise genel olarak bu kontrplak türlerinin laminat kaplı türevleri tercih edilebilir. Görsel estetik söz konusu olduğunda ise huş BB yüzey kontrplaklar birinci sınıf bir kalite sunar. Sadece görsel görünümü değil aynı zamanda dayanıklı yapısı sayesinde Tiny House üreticilerinin tercihi olmaktadır. 

Tiny House’nuzun dış mekan kaplamasında ise ile marin özelikli huş kontrplaklar yoğun olarak tercih edilmektedir: CNC yüzey işlemlerine olanak sağlamsı sayesinde istenilen yüzey efektlerinin verilebilmesi, su ve solvent bazlı ahşap boyaları ile yüzeyde istenilen renklerin ve dekorların verilebiliyor olması, marin özelliği sayesinde dış etkenlere karşı maksimum dayanımı sergilemesi ve en etkili özelliği doğal görünümlü ahşap olması nedeniyle dış kaplamalarda kullanıcıların isteklerini karşılamaktadır. 

Tiny House’ların  stilleri veya boyutu ne olursa olsun mutlaka suya ve neme maruz kalan alanları olacaktır. Mutfak, banyo yada mütevazi bir lavabo olsun, su kaçınılmazdır. Bu alanlarda marin özellikli huş kontrpaklar Kullanmak gerekmektedir. Huş kontrplak yapısal ve görsel bütünlüğünü koruyarak suya dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Baba Yapı İnşaat Sektörüne yönelik Plywood (kontrplak) ürünlerimiz için buraya tıklayınız.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.