HUŞ KONTRPLAK NEDİR?


Huş (Betula), huşgiller (Betulaceae) familyasının Betula cinsinden ağaç veya ağaççıklara verilen isimdir.

Işık ihtiyaçları fazladır, huş bir güneş ağacıdır. Derin, iyi, süzek topraklarda iyi gelişme gösterirler. Kökleri fazla derine gitmez. Soğuk yerleri tercih ederler.

 

Homojen büyüme sağlaması ve yıllık halkalarının düzenli gelişmesi nedeniyle huş ağacı tomruklar soyma kaplama imalatı ve kontrplak endüstrisi için optimal ağaç cinsi olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Huş kontrplak;

Genellikle homojen yapıdaki huş ağacı tomrukların, torna tezgahlarda 1,4 mm eşit kalınlıkta soyma kaplama üretim prosesine uygun bir şekilde soyulmasını takiben, soyulan huş ağacı kaplamaların %4 rutubete kadar kurutularak ağacın çalışmasına ve çürümesine neden olabilecek OH+ bağları ile birlikte ağacın içindeki su uzaklaştırılarak, kurutulmuş soyma kaplamaların kullanım yerine göre farklı özelliklerdeki tutkallarla tutkallanarak, lif yönleri birbirine dik gelecek şekilde tek katman olacak şekilde (özel durumlarda çift katman imal edilebilir) istenilen kalınlıkta yüksek basınçlı preslerde preslenmesi ile elde edilmektedir.  

Huş Filmsiz kontrplak her iki yüzü de zımparalanmış huş ağacı kontrplaktır. Huş ağacı kontrplak geniş bir uygulama alanına sahiptir. Kontrplak, çapraz yapıştırma ile 1.4 mm kalınlığında kaplamalardan oluşmaktadır. Diğer tüm huş kontrplak ürün türlerinin temelini oluşturmaktadır.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.