Kontrplak türleri nelerdir?


Kontrplak, lif yönleri birbirini dik kesecek şekilde soyma kaplamaların tek katmanlı sayılar halinde üst üste yüksek basınç altında preslenmesi ile elde edilmiş homojen yapıdaki ahşap levha panellerdir. Günlük hayatımızda birçok kullanım alanı vardır ve çevremizde gördüğümüz bir çok şey kontrplaktan yapılmıştır. Kontrplak kullanımı giderek vazgeçilmez hale geliyor ve gelecekte de ahşapla ilgili tüm bina ve döşeme çözümlerinde daha kullanışlı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, farklı kontrplak türleri ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak daha da önemli hale geliyor. Yapıldıkları ahşaba, kullanım amacına, sürdürülebilirliğine vb. göre kategorize edilen beş ana kontrplak türü vardır.

YUMUŞAK AĞAÇ KONTRPLAK:
Yumuşak ağaç kontrplak; yapraklı ve iğne yapraklı düşük yoğunluktaki tomrukların soyma kaplamalarından elde edilen kontrplak türüdür. Hafiftirler, kullanımı kolaydır ve kolayca işlenebilirler. Genelde açık renkli ve çevre dostu olmanın yanı sıra, yoğun kullanıma da dayanabilirler. Hafifliğin ve yük dengelerinin önemsendiği yerlerde tercih edilmektedir. 

SERT KONTRPLAK:
Daha yaygın olarak, huş, kayın gibi ağaç soyma kaplamalarının tutkal ile sıcak bir presle birbirine yapıştırılan kaplamalarından üretilir. Yoğun dayanım ve mukavemet istenilen yerlerde tercih edilir. 

DEKORATİF KONTRPLAK:
Bu kontrplak dekoratif amaçlıdır. Standart kontrplakların yüzeylerinin laminat, melamin kaplama, masif ağaç vb. kaplamalar ile kaplanması ile elde edilmektedir. Daha çok mobilya ve özel dekoratif yüzeylerin oluşturulması amacıyla kullanılmaktadır. 

ESNEK KONTRPLAK:
Esnek kontrplak adından da anlaşılacağı gibi, bu tür kontrplak esnektir ve kavisli parçaların yapımında kullanılır.

MARINE KONTRPLAK (SU KONTRASI):
Standart soyma ağaç kaplamalarının, suya dayanıklı tutkallar ile preslenmesi ile elde edilmektedir. Yaygın olarak WBP (Fenol Formaldehit) tutkalı kullanılmaktadır. 

Kontrplak endüstrisi yavaş yavaş daha değerli, sofistike ürünler üretmeye yöneliyor. Tüketici de, kullanacağı alanlar için güçlü ve dayanıklı çözümler arıyor ve bu nedenle güvenilir markalara yöneliyor. BABA YAPI kontrplak sektöründeki bilinirliği ile yüksek standartlardaki kontrplak çeşitliliğini müşterilerine sunar. 

Baba Yapı Kontrplak ürünlerimiz için buraya tıklayınız.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.