Kontrplak Endüstri Standartları


İnşaat sektöründe kontrplak kullanımı söz konusu olduğunda, tüm ahşap esaslı paneller ve doğramalar için güncellenmiş standart olan EN 13986, hem iç hem de dış kullanım kontrplaklarının EN636 standardınki üç performans sınıfından herhangi birine uyması gerektiğini şart koşar.

Örneğin daha önce inşaat sektöründe kullanılmak üzere hava koşullarına dayanıklı veya dış kalite ahşap tedarik ettiyseniz EN636, Sınıf 3 standardına uygun olduğunu belirtmelisiniz.

Aynı şekilde, inşaatta kullanım için daha önce neme dayanıklı ahşap satın aldıysanız veya tedarik ettiyseniz, bunun EN636, sınıf 1 standardına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Her sınıf için gereksinimler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Kuru Koşullar için Kontrplak
Bu, özellikle minimum neme maruz kalan iç uygulamalar için olan üst kontrplak anlamına gelir. Bu tür kontrplak için geçerli standartlar, kontrplak kalitesini tanımlayan EN636 Sınıf 1, EN 314-2 Sınıf 1, bükme testi için EN 310 ve inşaatta kullanılan tüm ahşap esaslı paneller için EN 13986'yı içerir. Kuru koşullarda kullanım için kontrplak, tüm iç doğramalar, boru kutuları, kapılar, döşeme altlıkları ve çok çeşitli ağırlık tasarrufu uygulamaları için idealdir.

Kontrplak Nemli Koşullar
EN 636-2 standardı, nispeten yüksek nem içeriği ve 20oC'nin altındaki bir sıcaklık ile karakterize edilen nemli koşullarda kullanılacak kontrplak için geçerlidir. Çevredeki bağıl nem yılda birkaç ay için %85'i geçmelidir. Bu tip kontrplak, zemin, duvar, kaplama, çatı döşemesi ve hatta döşeme altlığı oluşturmak için dahili kullanım için uygundur. Diğer uygulanabilir standartlar arasında ahşap esaslı paneller için EN 13986, dayanıklılık için EN 335 ve kontrplak kalitesi için EN 314-2 bulunmaktadır.

Dış Mekan Kullanımı için Kontrplak
Dış kullanım için kontrplak standartları, son derece yüksek nem içeriğine ve diğer dış iklim koşullarına yol açan belirli iklim koşullarında kullanılacak kontrplak tanımlar. Bu tür kontrplak, uzun süre ıslanmaya ve aşırı ısıya maruz kalabilen hem iç hem de dış doğramalarda kullanılabilir. Geçerli standartlar arasında EN 636 Sınıf 3, EN 335, EN 310 ve EN 13986 bulunmaktadır.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.