İnşaat Projelerinde Neden Kontrplak (Plywood) Kullanılır?


Kontrplak inşaatta çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni, inşaat için uygun birçok kullanışlı özelliğe sahip olmasıdır. Kontrplak, tek sayıda katları ile birleştirilen papeller ile yapılmış, kesin boyutlara sahip, fabrikada üretilen endüstriyel bir malzemedir. Bu levhalar daha kalın bir levha oluşturmak için birbirine yapıştırılır. Kontrplak çok hafiftir ve çok dayanıklıdır. Bir binanın hem iç hem de dış alanlarında kullanılabilir. Bu nedenle inşaatçılar ve mimarlar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Kontrplak Özellikleri

Çok yüksek mukavemet
Kontrplak, yapıldığı ahşabın fiziksel gücüne sahiptir. Ancak daha sonra üretim döngüsü sırasında güçlendirilebilir. Tüm bir kontrplak tabakası, özellikle köşelere vidalandığında ayrılmaya karşı dayanıklıdır. Tüm tabakada dengeli bir güç var. Bu da stabilitesini arttırır. Kontrplak ayrıca kesilmiş kereste ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir mukavemet-ağırlık oranına sahiptir. Perdeli kirişler, döşeme ve perde duvarlar için idealdir.

Esneklik
Kontrplak kesmek için çok uygundur ve ahşabın aksine inşaatta her ihtiyaca uyacak şekilde kullanılabilir. Ana avantajı, her bir tabakanın kalınlığının amacına göre değiştirilebilmesidir. Kullanılan yaprak sayısı, gereken esnekliğe bağlı olarak üçten birkaça kadar değişebilir. Panellerde ve tavanlarda kullanım için daha fazla esneklik için ince kaplamaların kullanılması yaygındır.

Güçlü Panel Kesme
Kontrplak, tek sayıda tabakanın birleştirilmesiyle yapılır. Bu, bükülmeye karşı dayanıklı olmasını sağlar. Kontrplakın her bir tanesi 90 derecelik bir açıyla yerleştirilir. Bu ince taneli kaplamalar birbirinden 30 ila 45 derecelik bir açıdadır. Bu, gücünü her yönde arttırır. Bu çapraz laminasyon teknolojisi, fabrikasyon panellerde veya destek için kullanışlıdır.

Darbeye Dayanıklı
Çapraz laminasyon nedeniyle kontrplak çok yüksek çekme mukavemetine sahiptir. Bu, önceden tasarlanmış toleransının iki katına kadar aşırı yüke dayanabilmesini sağlar. Bunun nedeni, çapraz laminasyonun, belirli bir noktada yoğunlaşmak yerine tüm kuvvetin geniş bir alana dağılmasına izin vermesidir. Bu, özellikle şiddetli rüzgarlara veya ani sismik faaliyetlere dayanıldığında çok önemlidir. Beton karkas ve döşeme gibi ağır hizmet uygulamalarında çekme dayanımı yüksek kontrplak kullanılmaktadır.

Neme Dayanıklı
Kontrplak neme ve rutubete karşı dayanıklıdır. Bu nedenle bir binanın dış cepheleri yapılırken oldukça tercih edilmektedir. Nem direnci, zeminler ve duvarlar dahil olmak üzere iç mekan uygulamalarında da önemli bir rol oynar. Kontrplak, suya veya çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında çekmez veya çürümez.

Kimyasala Dayanıklı
Kontrplak kimyasal maddelere karşı doğal olarak savunmasız olsa da, kaplamalara koruyucu maddeler uygulanarak bu önlenebilir. Sonuç o kadar etkilidir ki soğutma kuleleri gibi kimyasal işlerde kullanılabilir.

Yangına Dayanıklı
Kontrplak genellikle fiber çimento gibi yanıcı olmayan malzemelerle birleştirilir. Ayrıca yangına dayanıklı kimyasal bir kaplama ile kaplanabilir. Bu, yangına dayanıklı binalar inşa etmek için idealdir.
 
Yalıtım Sağlar
Kontrplak doğal olarak yüksek ısı ve ses yalıtımına sahiptir. Genellikle duvarlar, zeminlerve evlerin tavanlarını yalıtmak için kullanılır. Kontrplakların yüksek yalıtım özellikleri, yıllar içinde ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltır. Ayrıca müzik endüstrisinde kayıt stüdyolarında vb. kullanım için idealdir. Ses geçirmez hale getirmek için duvarlarda, zeminlerde ve evlerin tavanlarında da kullanılabilir.

İnşaatta Kontrplak Uygulamaları

 • Islak beton için kalıp desteği olarak kontrplak kullanılmaktadır.
 • Dolap, dolap, masa vb. mobilya yapmak.
 • Hafif kapı ve pencereler yapmak.
 • Zemin yapımında da kontrplak kullanılmaktadır.
 • Dış duvar ve duvar bölme yapımında kullanılabilir.
 • Çatı uygulamalarında da kullanılır.

İnşaat Sektöründe Plywood Kalıp…

Kontrplak hafiftir ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Çevre dostu bir kalıp türüdür, neme ve suya dayanıklıdır. Bunun için inşaat firmaları tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bu tip kalıplar, inşaat alanlarında beton dökmek için hazırlanan plakaların yanı sıra binaların dış, duvar ve zemin kaplamalarında da uygulanır. Örnek vermek gerekirse; istinat duvarları, yüksek yapılar, endüstriyel yapılar, konutlar, köprüler ve viyadükler gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Plywood Kalıp Avantajları Nelerdir?

Kontrplak kalıbın avantajları ve ağırlığı düşünüldüğünde neden daha çok tercih edildiğini anlamak mümkündür. Plywood kalıp 18 mm ve 21 mm olmak üzere genellikle 2 formda üretilmektedir. Sistemin imalatı kolaydır ve kolayca kurulabilir ve taşınabilir. Üretim sırasında kullanılan ağaçların cinsine bağlı olarak sistemsel ve yapısal olarak değişiklik gösterebilir.

Kalıp kontrplak kullanmanın aşağıdakiler gibi birkaç avantajı vardır:

 • Yüksek kaliteli beton döküm yüzey
 • Minimum sapma
 • Yüksek dayanıklılık 
 • Hafif
 • Güçlü kimyasal direnç
 • Farklı şekil ve boyutlarda mevcudiyet
 • İş gücü ve zamandan tasarruf
 
Baba Yapı İnşaat Sektörüne yönelik Plywood (kontrplak) ürünlerimiz için buraya tıklayınız.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.