Huş Kontrplak Kullanmanın Avantajları


Huş kontrplak, çok çeşitli ahşap işleme projeleri için popüler bir seçimdir, ancak onu diğer malzemelere göre üstün kılan tam olarak nedir? Bu yazıda huş kontrplak levha kullanmanın avantajlarına bir göz atıyoruz. 

Nedir?

Panel şeklinde çok katlı bir üründür. Çok katmanlı ince huş kaplamadan yapılmış olup, çok güçlü olduğu bilinmektedir. Katmanlar tutkal kullanılarak birbirine yapıştırılır ve çok fazla katman olduğundan, bitmiş ürün diğer kontrplak panel türleriyle karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir tutkal içeriğine sahiptir. Rengi çok soluktur ve ince, iyi zımparalanmış bir yüzeye sahiptir. Bu, çeşitli şekillerde özelleştirilebileceği anlamına gelir. Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak boyama veya boyamanın yanı sıra daha fazla zımparalama da mümkündür. Huş Kontrplak aynı zamanda çok güçlü bir malzemedir ve mükemmel mekanik ve fiziksel özelliklere sahiptir.

Kontrplak avantajlarının çoğu, yapılma şeklinin bir sonucudur.  Küçük malzemelerden yapılan MDF den farklı olarak, kontrplak, genellikle üst veya alt tabakaya dik açılarda birbirine yapıştırılan ve aynı zamanda 'çapraz bağlı' olarak da bilinen kaplamalar kullanır. Bu, daha fazla mukavemet ve büzülmeye karşı daha fazla direnç sağlayan boşluksuz bir çekirdeğe sahip bir ürünle sonuçlanır.

Ahşabın gücü ve estetik çekiciliği, genellikle yüksek kaliteli mobilya parçalarında kullanıldığı anlamına gelir.

Nasıl yapıldı?

Bu tip kontrplak, masif huş kaplamalar kullanılarak yapılır. Nihai kaplama, her iki tarafta da kaplanmış kaliteli huş kaplama ile sağlanır. İnce katmanlar 'kazık' olarak bilinir ve birbirine yapıştırılır. Başka bir katman eklendiğinde, ahşap damar yapıştırılmadan önce 90 dereceye kadar döndürülecektir. Buna çapraz taneleme denir ve ayrılmayı, genleşmeyi ve büzülmeyi azaltmak için yapılır. 

Ne için kullanılabilir?

Mukavemeti ve estetik çekiciliği ile bu özel kontrplak inşaat, mobilya, oyuncak, araç imalatı ve paketlemede çok popülerdir. Ayrıca, kullanıldığı bir dizi başka hassas mühendislik uygulamasına da sahiptir.

Doğa dostu

Günümüzün eko-bilinçli dünyasında, bu ürünün popülaritesinin başka bir nedeni daha var. Huş ağacı çok hızlı büyüyen ve bol, ılıman bir ağaç türüdür. Hammaddenin sağlanabileceği çok sayıda iyi yönetilen, sertifikalı plantasyon vardır. Bu tür plantasyonlar, ağaçlar büyürken ve hasat edilirken biyolojik çeşitliliği ve sürdürülebilirliği korur. 

Güç ve Kararlılık

Çapraz bantlı kaplama katmanları nedeniyle Huş (Birch) Kontrplak, özellikle daha kalın levhalarda, diğer kontrplaklara göre bükülme ve eğilmeye karşı çok daha dayanıklıdır. Boşluksuz çekirdeği aynı zamanda vidaların dişlerinin %100'ü ile ısırıp tutunarak daha iyi vida tutuşu sağladığı anlamına gelir, bu da onu uzun süreli kullanım için mükemmel bir seçim haline getirir.

Zarafet

Huş Kontrplak ile yapılan herhangi bir üründe zarafet garantidir. Bu güzel kaplama, üreticinin veya alıcının uygun gördüğü herhangi bir şekilde işlenebileceği anlamına gelir; bu ahşap, işlenmeden bırakılırsa vernikli olduğu kadar iyi görünür. Şekillendirilebilir, zımparalanabilir ve cilalanabilir, bu sayede çekici bir yüzey elde etmekle kalınmaz, aynı zamanda zamandan ve malzemeden tasarruf sağlar. Huş ağacı kontrplak, pürüzsüzleştirme ve zımparalama için harcanan zaman kadar, yüzeyde yapılan çok az iş ile estetik açıdan da hoş görünür.

Çevre dostu

Huş ağaçları, Kuzey Doğu Avrupa'ya özgü hızlı büyüyen bir türdür. Kuzey Avrupa'da bol miktarda huş ağacı bulunur ve bunlar hızlı büyüyen bir türdür. Kolayca temin edilebilen ve hızla değiştirilebilen ağaçların kullanılması çevre açısından mantıklıdır çünkü bu ağaçlar kesildiğinde orman sakinlerinin zarar görmesini engeller.

Güvenli

Huş kontrplak, pürüzlü kenarları ve budakları olmadığı için çocuk oyuncakları veya oyun ekipmanları yapımında kullanım için hem en güvenli hemde en popüler ahşap seçimidir. 

Baba Yapı Huş Kontrplak ürünlerimiz için buraya tıklayınız.

Bu site, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Çerez Politikası'nı inceleyiniz.