Riga Ecological İçin Yeni Lignin Bazlı Yapıştırıcı

Riga Ecological – RIGA Plywood İçin Yeni Lignin Bazlı Yapıştırıcı

Biyo-bazlı yenilenebilir ligninin önemli ölçüde, geleneksel fosil fenolün yerine kullanıldığı, çevre dostu doğal tutkal “Riga ECOlogical”, Latvijas Finieris tarafından sürdürülebilir kontrplak endüstrisine yönelik en son çalışmasıdır. Yenilikçi doğal yapıştırıcı, RIGA kontrplak üretiminde kullanılan geleneksel yapıştırıcıların yerini yavaş yavaş alıyor ve çeşitli projelerde başarıyla uygulanıyor.

Kimyasal ve Mekanik Orman Endüstrisinde Dünya Lideri Stora Enso ile işbirliği içinde ulaşılan bu teknolojik atılım, Plywood ürünlerinin yapıştırılmasında son yılların en önemli yeniliğidir. RIGA Plywood karbon ayak izini, üretimden tüm son kullanımlarına kadar azaltılarak tüm RIGA müşterilerine giderek daha yeşil iş ortamında önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır.

Endüstriyel üretim denemelerinin sonuçları, Stora Enso Kraft lignin Lineo™ içeren çevre dostu yapıştırıcı RIGA ECOlogical uygulandığında RIGA Plywood’un tüm teknik özelliklerinin değişmeden kaldığını göstermektedir . Tabii ki, bu sadece başlangıç. Hedefimiz gelecekte tamamen fosilsiz kontrplak tutkalı geliştirmektir, ancak bunu başarmak için hala çok sayıda AR-GE projesi devam etmektedir.

Tüm ahşaplarda, Selüloz ile birlikte ağaçların odunsu hücre duvarlarını oluşturan ve odun liflerini ve hücrelerini birbirine bağlayan polimerik bir madde olan Lignin, ahşabın %20-30’unu içerir. Bu güçlü ve rijit yapı, ağaçların ayakta durmasını ve dik büyümesini sağlar.

Endüstriyel Lignin, kimyasal “Kraft” Hamuru üretiminde genellikle ahşaptan toz halinde bir yan ürün olarak çıkarılır. 2000’li yıllara kadar, Lignin’in ana kullanımı, karbon ile karşılaştırılabilir kalorifik değerlerle yakarak enerji üretimi olmuştur.

Lignin, tüm dünyada ağaçlarda ve bitkilerde bol miktarda bulunan geri dönüştürülebilir ve çevre dostu bir üründür. Bu nedenle, son zamanlarda aktif araştırmalara, yeni ve daha sofistike kullanımlar geliştirmeye önemli hale geldi. En umut verici sonuçları olan bu yükselen teknolojik dalga, bugün Dünyanın Megatrendlerine aittir. RIGA EKOLOJİK bunlardan biridir.

Daha fazla bilgi: Riga Ekolojik Broşür PDF