MOBİLYA
OYUNCAK
HEKSA PLUS
ULAŞIM
PAKETLEME
OYUN ALANI

KONTRPLAK HANGİ SEKTÖRLERDE KULLANILIR!

İnşaat sektöründe kalıpların yapılması, zemin veya parke endüstrisinde, çatı kaplamaları ve iskele platformlarının kurulması gibi birçok alanda kullanılmakta olup çeşitli özellikleri ile avantaj sağlamaktadır. Ayrıca çeşitli dekorasyon çalışmalarında estetik görüntülerin oluşturulması adına da oldukça tercih edilmektedir. Çeşitli mobilya üretimlerinde kapı, koltuk veya raf oluşturulması konusunda çeşitli çözümleri yanı sıra gemi inşaatı, tır dorse tavanları gibi oldukça çeşitli kullanım alanı bulunmaktadır….

-Kontrplak zemin

– Duvar Kaplama

– Çatı Kaplama

– Kalıp Yapmakta

– Araç Ses Yalıtımı

– Film Seti Zemini

– Otobüs Zemini

– İskele Kurmakta

– Mobilya

– Paketleme

– Oyun Parkları

– Müzik Aletleri

Ağırlık arttıkça Kontraplak bükülmeye karşı statik esneklik gücü sayesinde demirden bile daha dayanıklıdır. Kontrplağı bu kadar güçlü yapan şey eşsiz çapraz tabakalı yapısıdır.

Yenilenebilir bir kaynaktan yapılmış doğal bir üründür. Bu sayede tüketicinin kullanımına sunulabilecek dekoratif ürünleri en çevre dostu ürünlerden biridir.

Kontraplak üretim işlemi tomruktan yararlanma hususunda kereste üretiminden bile daha fazla fayda sağlamaktadır.Kontraplak kesme ve dilimleme şeklindeki kullanımlarıyla çoğu konuda öne geçmektedir.

Kontrplak (Plywood) ile ilgili bilgiler !

NEDEN KONTRPLAK

Plywood İngilizce KONTRPLAK kelimesinin karşılığıdır. Ülkemizde Kontrplak “FİLMSİZ KONTRPLAK” olarak Plywood ise “FİLMLİ KONTRPLAK” anlamında kullanılmaktadır. Filmli Kontrplak ın İngilizce karşılığı “FILMFACED PLYWOOD” Bu iki kelime uzun olduğu için Filmli Playwood özellikle İnşaat Sektöründe kısa adıyla “PLYWOOD” olarak bilinmektedir.

Katmanlar PLY (kat) olarak bilinir. Ürün adını Plywood (Kontrplak) kelimenin bu kökünden alır. Genel olarak Kontrplak ne kadar kalınsa, o kadar fazla katmana sahiptir.

Üstün bir mukavemete sahiptir. ‘Huş Kontrplak’ bu dayanıklılığı her bir Tabakanın Katman yönünün bitişik Katmanlara göre değişme şeklinden kaynaklanmaktadır.

Her Katmanın hare yönü – çapraz hare genellikle 90 derecedir (dik açı). Bu diğer her Katmanın hare yönünün aynı yönde, aralarında 90 derece açılı bir Katman olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yönü 30 derece kadar az olabilir. Daha kalın bir Kontrplakta, yedi Katman art arda 0, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180 derecelk açıda düzenlenebilir.

Teknoloji geliştikçe inşaatın hızlı ve daha sağlam yapılar üretmesi için kullanımı gittikçe artan kalıp malzemesi olarak sektörde Plywood diye bilinen Filmli Kontrplak kullanılmaktadır. Kontrplak üretildiği ağaç türüne göre fiyatlanan bir üründür. Plywood filmli ve filmsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Kontraplak, üretildiği yöne doğru suyuna ve sokrasına diye ayrılarak ölçüm biçiminde şekillenir. Filmli veya filmsiz ürünlerin kullanılacağı ya da sonucunda yapılacak işlemlere göre tercih edilmesi gerekir. Filmli kontrplak(plywood) inşaat alanında parlak temiz bir yüzey elde etmek için kullanılır. Sıva yapmak istediğiniz bir zemin elde etmek istiyorsanız bu işle için filmsiz kontrplak kullanmalısınız.

YENİ DUYURULAR İÇİN